Limon Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

limon agaci nasil yetistirilir
limon agaci nasil yetistirilir

İster bahçelerde yetiştirmek için, ister evinizin balkonunda yetiştirmek için 4 Adımla Limon Ağacı Yetiştirmek limon ağacı yetiştirmek içinde neler yapmamız gerekir hep beraber bakalım.

1, Öncelikle güzel bir limon almakla başlıyoruz. Aldığınız limonun iki ucunu da kesiyoruz. Ardından bıçak yardımıyla önce ikiye daha sonra da dört dilime bölüyoruz.

limon agaci yetistirmek
limon agaci yetistirmek

2, Dörde böldüğümüz limon dilimlerinden çekirdeklerini çıkarıyoruz ve kabuklarını soyuyoruz. Ardından havlu peçeteyle iyice kuruluyoruz. Bu işlemi son derece dikkatli yapmamız gerekiyor, Çekirdeklerin kuru olduğundan emin olmalıyız.

limon cekirdegi nasil cimlenir
limon cekirdegi nasil cimlenir

3, Kuruladığımız çekirdekleri yukarıdaki görseldeki gibi kalın kabuklarını güzelce ayıklıyoruz.

limon fidani
limon fidani

4, Kabuklarını ayıkladığımız çekirdekleri önceden ıslattığımız havlu kağıdın ortasına yerleştiriyoruz ve çekirdekler iç kısımda kalacak şekilde ( yukarıdaki görseldeki gibi ) katlıyoruz.

limon cekirdegi
limon cekirdegi

Islak kağıt havluya sardığımız çekirdekleri naylon bir poşete koyup ağzını bağlıyoruz ve bu şekilde 10 gün boyunca bekletiyoruz. Onuncu günün sonunda torbayı açtığınızda çekirdeklerin filizlendiğini göreceksiniz.

limon dikme islemi
limon dikme islemi

Filizlenen çekirdekleri toprak dolu bir kaba, filiz kısımları alta gelecek şekilde dikiyoruz. Daha sonrasında suluyoruz ve güneş alan bir yere koyuyoruz. Sevgimizi vermeyide unutmuyoruz 🙂

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*